Czy można namierzyć służbowy telefon?

Każdemu właścicielowi firmy zależy na jej bezpieczeństwie. Stąd dostępu do wielu z nich bronią ochroniarze, instalowane są wykrywacze metalu i stosowane jeszcze bardziej wymyślne sposoby zabezpieczeń.

Nie można jednak zapomnieć, że równie ważne jest właściwe zabezpieczenie przeprowadzanych w firmie transakcji, czy przechowywanych w niej danych osobowych na nośnikach elektronicznych. Należy przy tym pamiętać, że najczęściej zawodzą nie urządzenia, ale człowiek. To czynnik ludzki jest najczęstszą przyczyną wycieku poufnych danych z firmy. Z tego więc powodu wielu właścicieli firm decyduje się monitorować służbowe komputery i telefony.

Bardzo często szefowie firm chcą sprawdzić, czy ich pracujący w terenie lub wykonujący pracę zdalną pracownicy rzeczywiście zajmują się wypełnianiem obowiązków służbowych, a nie spędzają czas na czymś zupełnie innym. Stąd podejmują oni decyzję o namierzaniu powierzonych pracownikom telefonów służbowych. Pojawia się w związku z tym pytanie: czy jest to możliwe? Owszem, mamy możliwość namierzenia służbowego telefonu. Umożliwia to przypisany do każdego telefonu International Mobile Equipment Identity.

Numer ten bardzo często występuje pod skrótem IMEI. Jest to numer unikalny, który umożliwia połączenie z BTS. Aby można było wyznaczyć położenie telefonu powinien on znajdować się w zasięgu emitowanym przez co najmniej trzy stacje bazowe. Stopień dokładności lokalizacji telefonu zależy od tego, gdzie on się znajduje. W mieście granica błędu wynosi około pięćdziesiąt metrów. Ale już poza terenem miejskim błąd może wynieść aż trzysta metrów.

dokładność namierzania telefonu komórkowego Skąd takie różnice? W ilości anten, w mieście jest ich o wiele więcej niż poza miastem. Niestety, nie da się namierzyć telefonu bez współpracy z operatorami sieci. Z tego względu osoby prywatne, a nawet właściciele firm nie mogą z tej możliwości skorzystać. Jest to możliwe tylko na wniosek złożony przez prokuratora, a taki wniosek może zostać złożony tylko przez policję i inne uprawione do takich działań służby.