Mobilność laptopów

Mobilność laptopów – a więc ich największa zaleta – ma także swoją cenę. Z uwagi na to, że można je bez trudu przenosić są one bardzo mocno narażone na kradzież. O zabezpieczeniu laptopa przed kradzieżą warto pomyśleć zwłaszcza w sezonie wakacyjnym.

Znaczna część z nas nie potrafi rozstać się z laptopem. Funkcje, które dostępne są w smartfonie okazują się być jednak niewystarczające. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby maksymalnie zabezpieczyć swój komputer przed kradzieżą.

1.Fizyczne zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą Każdy laptop można za pomocą stalowej linki przymocować do innego obiektu. Wszystko za sprawą gniazda Kensington Lock, które to dzisiaj montowane jest w zasadzie we wszystkich komputerach przenośnych. Nie jest to wprawdzie rozwiązanie najwygodniejsze, ale sprawdza się doskonale wtedy, kiedy przez dłuższy czas laptop znajduje się poza naszym zasięgiem.

2.Zabezpieczenie bagażu, w którym znajduje się laptop W tym wypadku dobrym rozwiązaniem okazuje się być kupno stalowej siatki. Owijamy nią bagaż. Dodatkowe zabezpieczenie może stanowić kłódka. Takie siatki można bez trudu zakupić w profesjonalnych sklepach z bagażem. Dostępne są w różnych rozmiarach, co sprawia, że nie ma trudności z ich dopasowaniem do wielkości bagażu. Ta metoda zabezpiecza nie tylko sam komputer, ale również cały bagaż.

jak dbać o zawartość laptopa? 3.Zainstalowanie oprogramowania śledzącego Metoda ta wprawdzie nie zapobiegnie kradzieży, ale zwiększy szanse na to, że sprzęt zostanie odzyskany. Oprogramowanie pozwoli bowiem wyśledzić położenie laptopa. Można nawet w sposób zdalny uruchomić kamerę, co pozwoli zidentyfikować osobę, która potencjalnie laptopa nam ukradła. Aby jednak ta metoda działała, komputer musi być włączony.

4. Stworzenie kopii zapasowej danych To metoda, która przed kradzieżą nie chroni. W wielu wypadkach jednak to utrata danych jest o wiele bardziej dotkliwa niż sama kradzież. Dzisiaj tworzenie kopii zapasowej danych nie stanowi żadnego problemu. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie oprogramowania, które będzie kopie zapasowe tworzyło za nas. Dobrym rozwiązaniem jest także przechowywanie danych w chmurze.